15 lipca 2024

Czym kierować się podczas wyboru biura rachunkowego? Praktyczny poradnik

Wybór biura rachunkowego, któremu przedsiębiorca zamierza powierzyć prowadzenie księgowości firmy, a często także innych spraw związanych z jej działaniem, nie jest łatwy.

Kwalifikacje, wiedza i doświadczenie księgowej

Podstawowym czynnikiem, który należy brać pod uwagę podczas wyboru biura rachunkowego, powinny być kwalifikacje zespołu księgowych i doradców tworzących biuro. Specjalistyczne wykształcenie i wiedza poparta dokumentami – dyplomami, czy certyfikatami – zapewniają bezpieczeństwo prowadzenia powierzonych spraw. Dokumenty te, które warto sprawdzić zanim podpisana zostanie umowa, są szczególnie istotne w dzisiejszych czasach, kiedy to biura rachunkowe mogą działać bez wydawanych uprzednio przez ministerstwo finansów certyfikatów.

Prowadzenie księgowości wymaga także znajomości zmian przepisów, wydawanych interpretacji i komentarzy. Dlatego tak ważne jest, aby księgowa nie była jedynie pracownikiem, który wykonuje swoją pracę w określonych przepisami godzinach, ale aby chętnie podnosiła swoje kwalifikacje. Jeśli neguje potrzebę uczestniczenia w szkoleniach lub kursach, warto zapytać, w jaki sposób zdobywa aktualną wiedzę.

Kompleksowość oferowanych przez biuro rachunkowe usług

Nowoczesne biura rachunkowe nie ograniczają się jedynie do świadczenia usług księgowych. W ich ofercie znaleźć można także obsługę kadr i płac, usługi doradcze, wsparcie przy wyborze doradcy podatkowego, czy pomoc przy założeniu działalności gospodarczej. Kompleksowość świadczonych usług jest ogromnym atutem, na który warto zwrócić uwagę wybierając biuro rachunkowe. Pozwala to bowiem zaoszczędzić czas, a także pieniądze, które w konsekwencji można przeznaczyć na rozwój firmy.

Nie bez znaczenia pozostaje również podejście do szeroko rozumianego „prowadzenia księgowości”. Księgowa może nie tylko zająć się rozliczeniem podatku dochodowego, podatku VAT, prowadzeniem książki przychodów i rozchodów lub innych dokumentów, stosownych do wybranej formy opodatkowania. W zakresie usług świadczonych przez biura rachunkowe znaleźć powinno się bowiem kompleksowe wsparcie przedsiębiorcy, które rozumieć można jako wskazanie możliwości płynących z różnych rozwiązań finansowych, czy zarządczych. Tak działa m.in. biuro rachunkowe 5-plus.

Sposób komunikacji i koszty świadczenia usług przez księgową

Do tej pory wybór księgowej ograniczał się w wielu przypadkach do biur rachunkowych, działających na terenie tego samego miasta, co siedziba lub miejsce zamieszkania przedsiębiorcy. W czasach powszechnej digitalizacji – kontaktów za pośrednictwem komunikatorów internetowych lub wiadomości e-mail, korzystania ze specjalistycznych programów umożliwiających wysyłanie dokumentów – nie jest to już konieczne. Decydując się na współpracę z biurem rachunkowym warto więc zwracać uwagę nie tyle na lokalizację jego siedziby, ale doprecyzować jaką formę kontaktu z klientami preferuje.

Nie sposób zapomnieć o jeszcze jednym czynniku, który nie pozostaje bez znaczenia podczas wyboru biura rachunkowego tj. kosztach świadczonych usług. Warto porównać ceny oferowane przez różne biura, nie zapominając jednak o jednoczesnym uwzględnieniu zakresu usług, które w jej ramach proponuje. Należy przy tym pamiętać, że nie sama cena, ale jej stosunek do kwalifikacji, doświadczenia i innych omówionych wcześniej czynników powinien być analizowany przez przedsiębiorcę.

Copyright © All rights reserved.