21 kwietnia 2024

Różne oblicza branży magazynowej

Miniony rok był rekordowy dla Polski pod względem liczby dostarczonej powierzchni magazynowej przez deweloperów. Te zasoby przekroczyły granicę 24 milionów metrów kwadratowych. Branża logistyczna cały czas prężnie się rozwija. Poznaj trendy na 2022 roku w segmencie logistycznym.

Magazyny do wynajęcia – trendy 2022

Dodajmy, że w ciągu pierwszych 9 miesięcy 2021 roku wynajęto 5 mln metrów kwadratowych, co stanowi wynik o ponad 40 proc. lepszy niż w tym samym okresie 2020 roku. Aktualnie jest w realizacji 3,7 miliona metrów kwadratowych, czyli niemal 150 proc. więcej niż tym czasie w zeszłym roku. Wiemy, jakie będą trendy z obszaru industrial oraz jakie projekty są w planie lub w realizacji na 2022 rok. Poniżej kilka przykładów.

Nowe powierzchnie magazynowe – przykłady realizacji

Żabka buduje nowoczesny magazyn. Firma Żabka otrzymała kredyt na budowę magazynu. We współpracy z grupą Santander zawarła umowę kredytową oraz umowę faktoringową, opierające się na realizacji celów ESG. Kredyt ma finansować zautomatyzowane i niskoemisyjne centrum logistyczne Żabki. Jego otwarcie planuje się na drugą połowę 2022 roku. Firmy, które dbają o zrównoważony rozwój i jasno mówią, że zobowiązania środowiskowe są dla nich ważne i chcą je wdrożyć w swojej działalności, mogą łatwiej uzyskać atrakcyjne finansowanie.

Budowa The Park Kraków. Deweloper White Star Real Estate oraz Cain International, inwestor działający w Europie i Stanach Zjednoczonych, otrzymali od PKO BP na budowę kompleksu The Park Kraków aż 36 milionów euro kredytu budowlanego i inwestycyjnego. Projekt jest jednym z aktywów funduszu European Real Estate Opportunity Fund I. Oddanie do użytku pierwszego budynku zaplanowano na drugi kwartał 2022 roku. Łącznie The Park Kraków ma obejmować atrakcyjne powierzchnie magazynowe – osiem budynków i ok. 100 tys. mkw. powierzchni najmu.

LPP inwestuje w magazyn w parku Panattoni. Na Podkarpaciu, a konkretnie pod Rzeszowem, powstanie następne Fulfillment Center spółki LPP. Będzie to nowoczesny magazyn e-commerce o powierzchni 69 tys. mkw. Znajdzie się on na terenie Panattoni Park Rzeszów North. Dodajmy, że Panattoni to filia europejska Panattoni Development Company, dewelopera powierzchni magazynowych i przemysłowych działającego w Ameryce Północnej i Europie.

Nowy obiekt będzie wyposażony m.in. w nowoczesne systemy informatyczne. To magazyny do wynajęcia oferujące świetne warunki magazynowe i z innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi, przy uwzględnieniu zasad zrównoważonego rozwoju.

Copyright © All rights reserved.