21 kwietnia 2024

Jak szeroki jest zakres kompetencji głównego księgowego?

Jeżeli otrzymałeś propozycję pracy na stanowisku głównego księgowego, oznacza to, że księgowością musisz się już zajmować od dłuższego czasu – przynajmniej od paru, a może i parunastu lat.

Tego nie wiedziałeś o posadzie głównego księgowego

Możesz myśleć, że wiesz o niej dosłownie wszystko, ale przy takim nastawieniu rzeczywistość prawdopodobnie okaże się dla ciebie brutalna. Dopiero w pracy (jeżeli ją przyjmiesz) przekonasz się, jak bardzo odpowiedzialnym zawodem jest główny księgowy. Tutaj już naprawdę nie ma miejsca nawet na te najdrobniejsze błędy, nie mówiąc o jakichś większych wpadkach. Głównym księgowym nie zostaje się bowiem z przypadku. To miejsce zarezerwowane dla najlepszych, którzy są w pełni gotowi na to, by objąć wysokie stanowisko, nakładające na nich olbrzymią odpowiedzialność.

Zostań głównym księgowym w swojej firmie

Jeżeli dotarłeś do takiego momentu w swojej karierze zawodowej, w którym rzeczywiście jesteś odpowiednio przygotowany do tego, by zacząć odpowiadać na oferty pracy kierowane do księgowych, które wymagają spełniania pewnych konkretnych warunków, oznacza to, że masz za sobą długie lata ciężkiej nauki i jeszcze cięższej pracy. Księgowość najprawdopodobniej nie ma już przed tobą wielu tajemnic. Faktury możesz księgować z zamkniętymi oczami, a raporty finansowe sporządzać nawet w środku nocy, wyciągnięty z łóżka gwałtownie wskutek wybudzenia z głębokiego snu. Główny księgowy musi mieć jednak opanowane nie tylko te podstawy, ale również i różne inne rzeczy, znacząco wykraczające poza ten standardowy schemat działań księgowych. Na tym stanowisku przydaje się już znajomość międzynarodowych standardów.

Bardzo ważna jest także wiedza na temat zasad rachunkowości zarządczej. Jeżeli więc i te informacje nie są dla ciebie przerażające, jak najbardziej jesteś w stanie aplikować na stanowisko głównego księgowego. Artykuły z informacjami dotyczącymi głównych zasad rachunkowości, finansów i biznesu znajdziesz w serwisie kuriozum.pl.

Oczywiście główny księgowy ma dużo więcej obowiązków od młodszego czy nawet samodzielnego księgowego, jednakże nadal nie musi być to ostatni etap na drodze twojej kariery. Pozostanie ci bowiem jeszcze ubieganie się o stanowisko dyrektora finansowego. Jest to najwyższa posada, jaką można uzyskać w branży księgowej.

Copyright © All rights reserved.