20 kwietnia 2024

Za co odpowiedzialny jest Europejski Bank Centralny?

Europejski Bank Centralny (EBC) jest instytucją odpowiedzialną za zarządzanie polityką pieniężną w strefie euro. Swoją działalność rozpoczął 1 stycznia 1999 roku, a od 4 listopada 2014 roku sprawuje nadzór nad bankami na tzw. jednolitym rynku nadzorczym. Wraz z bankami centralnymi krajów, które przyjęły euro, EBC jest częścią Europejskiego Systemu Banków Centralnych (ESBC), którego celem jest utrzymanie stabilności cen. Pełni również rolę doradczą w ocenie planów naprawczych banków.

Organy zarządzające EBC

Istnieją trzy organy decyzyjne: Zarząd, Rada Zarządzająca i Rada Generalna.
Zarząd jest organem, który prowadzi bieżące zarządzanie Bankiem i realizuje politykę pieniężną ustaloną przez Radę Prezesów. W tym celu wydaje instrukcje dla krajowych banków centralnych. Przygotowuje również posiedzenia Rady Prezesów. Prezes EBC musi składać regularne sprawozdania Parlamentowi Europejskiemu, muszą być również wydawane regularne sprawozdania dotyczące działań Banku oraz innych aspektów, takich jak nadzór bankowy, które muszą być analizowane i zatwierdzane przez Parlament Europejski.

Zadania EBC

Jego głównym zadaniem jest utrzymanie stabilności cen. Musi również realizować ogólną politykę gospodarczą UE. Działa zgodnie z zasadami otwartej gospodarki rynkowej z wolną konkurencją. W tym celu realizuje operacje polityki pieniężnej UE, prowadzi operacje walutowe, utrzymuje i zarządza oficjalnymi rezerwami walutowymi (które należą do każdego państwa) oraz wspiera sprawne funkcjonowanie systemów płatniczych. EBC ma wyłączne uprawnienia do wydawania zezwoleń na emisję banknotów i monet euro: państwa członkowskie mogą emitować banknoty i monety euro, ale wyłącznie za zgodą EBC i na warunkach określonych w tym zezwoleniu. Dowiedz się wszystkiego o euro tutaj.
Prowadzi również prace konsultacyjne, rozstrzygając konsultacje i wydając opinie na temat wszelkich istotnych kwestii gospodarczych zarówno na poziomie UE, jak i państw członkowskich, w tym konsultacje dotyczące wydawania przepisów prawnych w tej dziedzinie gospodarki.

Posiada międzynarodową reprezentację na forach gospodarczych i w międzynarodowych instytucjach finansowych. Może nawiązywać stosunki z instytucjami gospodarczymi i bankami centralnymi spoza UE. Posiada wszystkie instrumenty niezbędne do zarządzania polityką pieniężną, może otwierać rachunki dla banków prywatnych i publicznych oraz Banków Centralnych, może przyjmować depozyty, ustalać wskaźniki takie jak stopa kasowa, dokonywać zakupów i sprzedaży długu publicznego itp. Może tworzyć przepisy i zatwierdzać regulacje w tym zakresie. Od 2014 roku ma za zadanie nadzorować instytucje bankowe bezpośrednio (te największe) lub pośrednio. Wraz z władzami gospodarczymi poszczególnych krajów tworzy SSM (Single Supervisory Mechanism). Nadzór ten polega na sprawdzaniu, czy banki przestrzegają przepisów.

Copyright © All rights reserved.